Ing. Otto Horský,  náš kolega z Geotestu, byl oceněn zlatou medailí akademika Quido Záruby (AQZ) za mimořádný přínos k rozvoji oboru inženýrské geologie a geotechniky, osvětovou, publikační činnost i propagaci československé geologie v zahraničí.

 

Ing. Otto Horský, CSc. (* 1938, Prostějov)

otto-horsky-geotest

Otto Horský absolvoval v roce 1961 studium geologie na Vysoké škole báňské v Ostravě. Roku 1978 obhájil na téže škole kandidátskou práci. Od roku 1960 začal pracovat v Geolo-gickém průzkumu Brno (od 1968 Geotest Brno). Mezi jeho stěžejní odborné práce lze zařadit inženýrskogeologický průzkum pro přehradu a přečerpávací vodní elektrárnu v Dalešicích, později pro přečerpávací vodní elektrárnu na  Kubě a průzkum pro více než dalších dvacet  přehrad doma a v zahraničí. Mezi nejdůležitější z nich stojí za zmínku například přehrada Josefův Důl v Jizerských horách a Slezská Harta v Jeseníkách.

Od roku 1978 do 1982 působil na Kubě jako hlavní poradce ministerstva stavebnictví pro inženýrskou geologii, v letech 1984 až 1988 pak vedl inženýrskogeologický průzkum pro přečerpávací elektrárnu na Kubě v pohoří Escambray a současně koordinoval práce další československé expedice v provincii Oriente. V letech 1991až 1994 působil ve Španělsku jako generální ředitel česko-španělské akciové společnosti působící v geologii a ekologii. Od roku 1994 podniká v oblasti provádění, projektování a vyhodnocování geologických prací. V rámci těchto aktivit navštívil Mexiko, Chile, Brazílii a Kubu a s Geotestem a. s., realizoval další práce ve Španělsku a na Kanárských ostrovech. Od roku 1971 externě přednášel na Vysokém učení technickém v Brně. Jeden rok externě přednášel inženýrskou geologii na Vysoké škole báňské v Ostravě (1985). Přednášková činnost a výchova odborníků byly rovněž součástí jeho práce na Ministerstvu stavebnictví Kuby. Několik přednášek měl i na univerzitách ve Španělsku, v Mexiku a v Peru.

Od roku 1967 řešil havarijní situaci Oravské přehrady. Navrhl způsob sanace břehů jako opatření proti abrazi a sesouvání svahů a vypracoval metodu prognózy přetváření břehů, která byla postupně ověřována dalšími měřeními až do roku 1994, kdy byla ukončena v nejohroženějších místech sanace břehové linie a sanace sesuvu pod hotelem Goral. Výsledky uvedených prací posloužily v praxi při řešení analogických případů a byly publikovány doma i v zahraničí. Nelze ale opomenout i  inženýrsko-geologický průzkum a výběr nejvhodnější trasy pro moravskou větev dálnice D1, zvané též Brněnská dálnice,  z Prahy do Brna.

V letech 1974–1976 pracoval v Peru jako vedoucí technické kanceláře, která spolupracovala s peruánskými institucemi zejména v oblasti projekce vodních staveb. Uzavřel a spolu s česko-slovenskými projekčními organizacemi realizoval mimo jiné geotechnický průzkum pro podzemní hydrocentrálu Mantaro – Restitución. Upozornil na skalní sesuv v místě již vybu-dované přehrady Tablachaca na řece Mantaro. Na tomto základě vypracovali českoslovenští experti projekt sanace sesuvu a tato byla následně realizována. Jako expert se zúčastnil prací při geotechnickém průzkumu pro rozšíření hydroenergetického potenciálu vodní elektrárny Machu Picchu. Od roku 1978 do 1982 působil na Kubě jako hlavní poradce ministerstva stavebnictví pro inženýrskou geologii, v letech 1984 až 1988 pak vedl inženýrskogeologický průzkum pro přečerpávací vodní elektrárnu na Kubě v pohoří Escambray a současně koordinoval práce další československé expedice v provincii Oriente. V letech 1991 až 1994 působil ve Španělsku jako generální ředitel česko-španělské akciové společnosti působící v geologii a ekologii. Pod jeho vedením a za jeho přímé odborné spoluúčasti bylo realizováno 32 kontraktů zejména s českými společnostmi. Seznam a krátká charakteristika realizovaných prací jsou uvedeny v jeho knize „Živá monografie“ (© 2019, Nová Forma) a také v blogu webových stránek www.klubhz.cz.

Od roku 1994 podniká v oblasti provádění, projektování a vyhodnocování geologických prací. V rámci těchto aktivit navštívil Mexiko, Chile, Brazílii a Kubu a s Geotestem a.s. realizoval další práce ve Španělsku a na Kanárských ostrovech. Od roku 1971 externě přednášel na Vysokém učení technickém v Brně. Jeden rok externě přednášel inženýrskou geologii na Vysoké škole báňské v Ostravě (1985). Přednášková činnost a výchova odborníků byly rovněž součástí jeho práce na Ministerstvu stavebnictví Kuby. Několik přednášek měl i na univerzitách ve Španělsku, v Mexiku a v Peru. Zveřejnil více než 150 odborných publikací, z toho více než sto v Československu a České republice, zbývající v zahraničí (Španělsko, Brazílie, Peru, Rusko, Nizozemsko, Austrálie, Portugalsko, Řecko, Thajsko, Etiopie a Kuba). Během své geologické kariéry zpracoval více než 200 průzkumných zpráv a výzkumných úkolů, zejména pro vodní stavby, a to jak v bývalém Československu, tak v Peru, ve Španělsku a zejména na Kubě. Pracuje jako recenzent pro některé odborné časopisy, například pro EGRSE Journal, nebo pro Environmental Geology (International Journal of Geosciences), například recenze publikace „Water leakage from the power tunel of Gezende Dam, southern Turkey – a case study“. V letech 2010 až 2012 spolupracoval jako expert koordinátor s GEOtestem, a.s. a se společností CREA na projektu přehrady Bawanur v Severním Iráku, v Kurdistánu.

Ing. Otto Horský je spoluautorem knihy „Inženýrskogeologický průzkum pro přehrady, aneb „co nás také poučilo“, která vyšla v nakladatelství Repronis v Ostravě v roce 2009. Její anglická mutace „The Application of Engineering Geology to Dam Constriction“ vyšla v témže nakladatelství v roce 2011. Obě knihy byly vydány v tisícové nákladu. Protože knihy byly záhy rozebrány doma i v zahraničí (přes 65 zemí světa) přikročili autoři k přípravě přepracovaného a doplněného vydání. Jeho česká verze byla vydána VŠB -TU v Ostravě na CD nosiči v roce 2014 pod názvem „Inženýrskogeologický průzkum pro přehrady“. Anglickou verzi vydala Univerzita Komenského v Bratislavě v roce 2014 pod názvem „The Application of Engineering Geology to Dam Construction“.Kniha je svým způsobem ojedinělá, neboť autoři se v ní záměrně vyhnuli teoretickým úvahám, analýzám a zdůvodněním a na příkladech z odborné praxe představili celou šíři problematiky, kterou nutno řešit nejen v inženýrské geologii, ale i ve všech dalších oborech aplikované geologie, a to v nejširším slova smyslu, to je jak při průzkumech pro přehrady ve fázi projekční přípravy, tak i při celém procesu jejich výstavby. Kniha tímto poskytuje široké relevantní informace nejen odborné veřejnosti, ale i všem zájemcům o přehradní stavby. Lze ji bez nadsázky zařadit mezi příklady „dobré praxe“.

Poznámka: V letošním roce odborná komise AQZ jednoznačně rozhodla o udělení Zlaté medaile akademika Quido Záruby Ing. Ottovi Horskému, CSc. Toto ocenění je nejvyšším, jakého může inženýrský geolog za svoji celoživotní odbornou činnost dosáhnout.

 

Ing Otto Horský, CSc

 

Vážený pane inženýre,

dovolujeme si Vám s potěšením sdělit, že za Váš mimořádný celoživotní přínos k rozvoji oboru inženýrské geologie a geotechniky, osvětovou, publikační činnost i propagaci československé inženýrské geologie v zahraničí, Vám byla rozhodnutím komise AQZ dne 24.6. 2021 udělena

                                                                                      Zlatá medaile akademika Quido Záruby

Medaili uděluje Česká asociace inženýrských geologů, Slovenská asociácia inžinierskych geológov a Česká a slovenská společnost pro mechaniku zemin a geotechnické inženýrství, spolu se společností SG Geotechnika a.s.,

Toto ocenění je určeno pro významné osobnosti za mimořádný přínos k rozvoji oboru inženýrské geologie a geotechniky.

Zlatá medaile s diplomem Vám bude, po vzájemné dohodě mezi Vámi, navrhovatelem a komisí, předána veřejně při vhodné příležitosti na podzim roku 2021.

V dalším, osobním i profesionálním životě Vám přejeme mnoho úspěchů a těšíme se na setkání při předání medaile.

 

S pozdravem                                                                                    


                                                           prof. Miloslav Kopecký                                                                    doc. Alexandr Rozsypal
                                               Předseda komise AQZ pro rok 2021                                  Garant ceny akademika Quido Záruby

Kdo byl Quido Záruba?

Akademik Quido Záruba byl ve dvacátých letech minulého století zakladatelem oboru inženýrské geologie v tehdejším Československu a prosadil tento nový obor nejen v teoretické rovině, ale zejména při jeho praktické aplikaci na významných vodohospodářských, energetických a civilních stavbách. Po druhé světové válce byl jmenován vysokoškolským profesorem na ČVUT v Praze a vychoval celou řadu nových odborníků, kteří se následně uplatnili významným způsobem v praktické činnosti. V šedesátých letech byl zakládajícím členem IAEG, Mezinárodní asociace inženýrské geologie a v roce 1968 se stal jejím prvním prezidentem. Akademik Záruba byl doma a ve světě nejen vysokou autoritou, ale vynikajícím pedagogickým pracovníkem, učitelem, jenž dokázal vzbudit u svých žáků a spolupracovníků nejen zájem o inženýrskou geologii a její praktickou aplikaci, ale i lásku na celý život.

Tradice udělování Zlatých medailí AQZ:

Tradice udělování zlatých medailí akademika Quida Záruby za mimořádný přínos k rozvoji oboru inženýrské geologie a geotechniky, zavedená v roce 1999 byla znovu obnovena v roce 2021. Vzešlé nominace posoudila nezávislá komise složená ze zástupců ČAIG, SAIG, ČSSMZGI, Katedry geotechniky Stavební fakulty ČVUT Praha, Ústavu hydrogeologie a inženýrské geologie Přírodovědecké fakulty UK Praha, Ústavu geotechniky Stavební fakulty VÚT Brno, Katedry geotechniky a podzemního stavitelství FAST VŠB Ostrava, Katedry geotechniky Stavební fakulty STU Bratislava a Katedry inžinierskej geologie Prirodevedeckej fakulty Univerzity Komenského Bratislava. V letošním roce komise AQZ rozhodla o udělení zlaté medaile Ing. Ottovi Horskému, CSc. Slavnostní předání proběhlo 15. 10. 2021 na výjezdním zasedání ČAIG v Chotěboři při příležitosti 30 výročí fungování této organizace. Zvláštním samostatným bodem programu bylo předání zlaté medaile akademika Quido Záruby Ing. Otto Horskému, CSc. Vzhledem k tomu, že se vyznamenaný ze zdravotních důvodů nemohl osobně tohoto aktu zúčastnit, medaile byla předána řediteli Geotestu RNDr. Lubomíru Klímkovi, MBA, který ji Otto Horskému osobně předá v Brně na slavnostním jednání.

Předání medaile AQZ Otto Horskému na slavnostním jednání:

Slavnostní předání medaile se uskutečnilo po vzájemné dohodě dne 10 listopadu ve 13.30 v sále Geotestu v Brně za účasti hlavních promotorů ceny AQZ, doc. Alexandra Rozsypala, CSc, garanta ceny AQZ, doc. RNDr. Pavla Pospíšila, Ph.D. za Českou asociaci inženýrských geologů a za účasti pozvaných významných hostí. Po úvodním představení osobnosti nominanta ředitelem Geotestu RNDr. Lubomírem Klimkem, MBA a komentářem doc. Ing. Alexandra Rozsypala, CSc ke tradici udělování ceny AQZ byla zlatá medaile AQZ Otto Horskému předána. Z jeho následného poděkování za udělení medaile vyjímáme:

„Jsem velmi potěšen, že se mi dostalo této vysoké cti, že mi byla udělena zlatá medaile Quido Záruby za mimořádný přínos k rozvoji oboru inženýrské geologie a geotechniky. osvětovou, publikační činnost a propagaci inženýrské geologie v zahraničí. Považuji za nevýslovné štěstí, že i když jsem nebyl na vysoké škole žákem Quido Záruby, byl jsem s ním v pracovním styku již od roku 1962, kdy navštívil ostravské pracoviště tehdy ještě Geologického průzkumu Brno a se zájmem si prohlédl některé námi právě řešené přehrady a sesuvy v Beskydech. Později jsme se setkávali již jako přátelé vícekrát na Dalešicích, které jsem tehdy řešil jako zodpovědný řešitel inženýrskogeologického průzkumu. V roce 1978 byl Quido Záruba jmenován recenzentem mé kandidátské disertační práce na téma „Metodika a aplikace moderních průzkumných metod při inženýrskogeologickém průzkumu pro přehradu v Dalešicích“ a udělení titulu kandidáta geologických věd a geofyziky hodnotící komisi doporučil. Jistě by byl potěšen, že v dalším profesionálním životě jsem ho nezklamal. Jemu zejména patří moje poděkování. I když jsem nebyl jeho žákem, byli to právě jeho nejlepší žáci a po určitou dobu i asistenti, kteří mě odborně vychovali a vyslovuji jim nesmírné poděkování. Poděkování patří i velkému geofyzikovi, mému učiteli na vysoké škole, profesoru Karlu Müllerovi, DrSc a jeho asistentovi, později celoživotnímu kolegovi, doc. RNDr. Pavlu Bláhovi, DrSc, kteří mě naučili praktické aplikaci tohoto oboru v inženýrské geologii a moderní pojetí inženýrské geologie a geofyziky jako oboru se mnou spoluvytvářeli. A největší poděkování patří Geotestu, který mě vždy podporoval jak v odborných, tak zahraničních aktivitách a pod jehož křídly jsem dosáhl doma i v zahraničí úspěchu. Udělení Zlaté medaile akademika Quido Záruby je pro mě velkou ctí a zároveň výzvou, abych i nadále a co nejdéle zůstal aktivním a byl přínosem pro zdárný základní a zejména aplikovaný výzkum v oborech inženýrské geologie a geotechniky“.

Následovala diskuse, do níž se zapojila řada přítomných. Kladně hodnotili zejména můj komplexní pohled na výstavbu díla, na integraci moderních průzkumných a instrumen-tálních metod, včetně metod výpočetní techniky a rovněž na vhodné umístění a typ přehradní hráze s ohledem na její bezpečnost, ale i na její co nejvhodnější zasazení do přírodního prostředí.

Následují fotografie ze slavnostního předání medaile:

RNDr. Lubomír Klimek v krátkém projevu představuje přítomným nositele Zlaté medaile AQZ Otto Horského.

RNDr. Lubomír Klimek v krátkém projevu představuje přítomným nositele Zlaté medaile AQZ Otto Horského.

 

RNDr. Lubomír Klimek, ředitel Geotestu, předává Otto Horskému Zlaou medaili AQZ. Vlevo doc. RNDr. Pavel Pospíšil, PhD. z VŠB – TUO Ostrava, na jednání zastupující ČAIG.

RNDr. Lubomír Klimek, ředitel Geotestu, předává Otto Horskému Zlaou medaili AQZ. Vlevo doc. RNDr. Pavel Pospíšil, PhD. z VŠB – TUO Ostrava, na jednání zastupující ČAIG.

Zleva: RNDr. Pavel Pospíšil, Otto Horský, RNDr. Lubomír Klimek, Ing. Alexandr Rozsypal

Zleva: RNDr. Pavel Pospíšil, Otto Horský, RNDr. Lubomír Klimek, Ing. Alexandr Rozsypal

Účastníci předání medaile AQZ Otto Horskému. Zcela vlevo Ing. David Rupp, autor fotografií, vedle něj RNDr. Pavel Pospíšil, vedle něj vpravo Ing. Petr Kučera, ředitel SG – Geotechnika a.s. Praha, dále doc.RNDr. Pavel Bláha, DrSc, Otto Horský, RNDr. Lubomír Klimek a .Ing. Alexandr Rozsypal, CSc, vlevo od něj Mgr. Vladimíra Matoušová, stojící za RNDr.Lubomírem Klimkem zleva, Ing. Jan Fousek, RNDr. Lubomír Procházka, Mgr. Lubomír Pivnička.

Účastníci předání medaile AQZ Otto Horskému. Zcela vlevo Ing. David Rupp, autor fotografií, vedle něj RNDr. Pavel Pospíšil, vedle něj vpravo Ing. Petr Kučera, ředitel SG – Geotechnika a.s.  Praha, dále doc.RNDr. Pavel Bláha, DrSc, Otto Horský, RNDr. Lubomír Klimek a .Ing. Alexandr Rozsypal, CSc, vlevo od něj Mgr. Vladimíra Matoušová, stojící za RNDr.Lubomírem  Klimkem  zleva, Ing. Jan Fousek, RNDr. Lubomír Procházka, Mgr. Lubomír Pivnička.

RNDr. Lubomír Klimek v krátkém projevu představuje přítomným nositele Zlaté medaile AQZ Otto Horského.    RNDr. Lubomír Klimek v krátkém projevu představuje přítomným nositele Zlaté medaile AQZ Otto Horského.